ההבדל בין לחץ הדם ולחץ הדם

לחץ הדם והדופק הם שני מדידות רפואיות המשמשות באופן שגרתי לקביעת מצב בריאותו של אדם. כל אחד נשאר מחובר אינטימי ללב, האיבר החיוני ביותר של הגוף. ניטור קבוע אסטרטגיות מניעה יכול לעזור להשיג בריאות הלב טוב.

לחץ הדם

לחץ הדם והדופק הם שתי מדידות שונות מאוד, אבל יש להם את הלב כמכנה המשותף שלהם. לחץ הדם מורכב מהלחץ הדם הדם על קירות העורקים כפי שהוא זורם דרך הגוף. שני הכוחות הפועלים בתהליך זה – הידועים כ”קוראות “, או כסיסטולים ודיאסטולים – מהווים את לחץ הדם. הקריאה הסיסטולית מייצגת את הקריאה הגבוהה ביותר, פעולה המתעד את הלחץ כאשר הלב מתכווץ תוך כדי העברת הדם דרך הגוף. זה מופיע בדרך כלל הראשון. הקריאה הדיאסטולית, המופיעה במקום השני, מייצגת את הקריאה הנמוכה ומגדירה את הלחץ במהלך שלב הרפיה של פעימות לב.

הדופק

הדופק, מדידה קצת יותר פשוטה, מייצג את המספר בפועל של פעימות לב בדקה. ספק שירותי הבריאות ספירת פעימות הלב במשך דקה אחת, בעוד אדם נשאר במצב מנוחה. הגורמים לדופק איטי או חלש, המכונה ברדיקרדיה, כוללים חוסר איזון אלקטרוליטי, נזק לשריר הלב או יתר לחץ דם. לעומת זאת, קצב הדופק מהיר מהרגיל, המכונה טכיקרדיה, מציין הפרעות בדופק החשמלי של הלב.

מדידת לחץ דם ודופק

ההבדל במדידות טמון במה שאדם מודד: לחץ נגד העורקים לעומת פעימות הלב בפועל נספר. כדי למדוד את לחץ הדם, אדם משתמש בצג המכונה מד לחץ דם וסטטוסקופ. השרוול עוטף את זרועו סביב הזרוע התחתונה על צינורית הגומי היישר מעל עיקול המרפק, שם נמצאים העורקים הראשיים. לאחר מאובטח, לנפח את השרוול עד המחט מגיע בטווח 180 עד 200. לאחר הנחת הראש סטטוסקופ מעל העורקים, בהדרגה לשחרר את הלחץ תוך צפייה החוגה ולהתחיל להקשיב היטב. הקשבה לקצב קצב הלב הראשון והאחרון, המספר המצוין בצליל פעימת הלב הראשונה מייצג את הסיסטולי: המספר המצוין בצליל הקצב האחרון בקצב מייצג את המספר הדיאסטולי של לחץ דם קריאה. מדידת הדופק כרוכה בלחץ עדין באמצעות עורק בפרק כף היד על ידי הנחת שתי האצבעות הראשונות על מפרק האגודל והמשך עד לפרק הפנימי כדי להרגיש את פעימת הלב. ספירת פעימות במשך 30 שניות והכפלה על ידי שני נותן את פעימות לדקה. האתרים הנפוצים ביותר למדידת הדופק מלבד פרק היד נמצאים במפשעה, האחורי של הברכיים, הצוואר, המקדש ואת החלק העליון של כף הרגל.

לחץ דם תקין וקריאות קריאה

לחץ הדם בטווח של 120/80 או פחות להישאר שיקול נורמלי למבוגרים, בעוד קריאה 120-139 מעל 80 עד 89 עשוי להצדיק אבחנה כמו “יתר לחץ דם” ו יידרש ניטור. אבחון סופי של יתר לחץ דם יתרחש עם קריאות עקביות מעל 140/90. קצב הדופק הרגיל משתנה בהתאם לגילו של הפרט. פעימות לב נורמליות, למשל, יהיו 60 לתינוקות, בין 70 ל -120 לילדים בגילאי 1 עד 10, 60 ל -100 עבור ילדים מעל גיל 10 לבגרות ו -40 עד 60 לספורטאים. שיעורי דופק נמוכים, משתנה מוכר בקרב ספורטאים, נשאר תופעת לוואי של אימון גופני כושר גופני. קיים קשר מובהק בין חילוף החומרים של תינוקות וילדים קטנים ביחס לעלייה בקצב הלב שנצפתה אצל אלה מתחת לגיל 10, קצב זה הולך ומתדרדר בקצב איטי יותר, ככל שגדול אחד. מעניין מספיק, אם כי עדיין נשאר קשר בין הלב ואת הדופק ואת לחץ הדם, עלייה אחת אינה אוטומטית עולה עלייה באחרת. לדוגמה, בעוד שיעור דופק גבוה עשוי להצביע על זיהום, לחץ הדם עשוי להישאר בגבולות רגילים.

חשיבות לחץ הדם והדופק

מעקב אחר לחץ הדם והדופק נותרו דרכים נוחות וקלות להעריך את פעילות הלב. מחלות רבות יכולות להשפיע על לחץ הדם, קריאות דם חריגות מסמלות בעיות רפואיות. שיעור דופק גבוה עשוי להצביע על נוכחות של זיהום, בעוד שיעור נמוך עשוי להצביע על חוסר תפקוד לב נאות. כאשר לוקחים את הדופק, אם פעימות להרגיש “קשה”, זה יכול לסמן חסימה עורקים עקב כולסטרול גבוה או סוכרת. בדיקות רפואיות קבועות עם רופא מוסמך להישאר השיטה הטובה ביותר של מניעה וגילוי מוקדם.