יכול ויטמינים ומינרלים לשפר את רמות הטסטוסטרון אצל גברים?

טסטוסטרון נחשב בדרך כלל כמין הורמון המין הגברי, אבל הוא נמצא דווקא אצל גברים וגם בכמויות קטנות אצל נשים. טסטוסטרון משפיע על היבטים רבים של בריאות הגבר. כמה גברים פונים להשלים עם טלאים טסטוסטרון, זריקות או ג’לים במאמץ להגדיל את רמות הטסטוסטרון, אבל אלה עשויים להיות סיכונים לא רצויים. תזונה טובה יותר, כולל שימוש בתוספי ויטמינים ומינרלים, עשויה גם להגביר את רמות הטסטוסטרון.

בעוד גברים אינם חווים הפסקת ייצור הטסטוסטרון דומה גיל המעבר אצל נשים, ייצור הטסטוסטרון נוטה לרדת עם הגיל. אצל גברים, הטסטוסטרון משפיע על צפיפות העצם, על התפלגות השומן, על כוח השריר ועל המסה, על ייצור תאי הדם האדומים, על הליבידו ועל ייצור הזרע. העדר טסטוסטרון עלול לגרום לסימפטומים כגון שינויים בדפוסי השינה או חוסר דחף מיני ויכול להוביל לירידה בגודל השריר, עצמות דקות יותר או ירידה בפריון.

חסרונות אבץ נקשרו בבירור לרמות נמוכות של טסטוסטרון אצל גברים צעירים וזקנים, כפי שדווח בגיליון מאי 1996 של “תזונה”. כאשר רמות אבץ תאיות היו גבוהות, גדל הטסטוסטרון בסרום, גברים צעירים שאכלו דיאטה חסרת אבץ פיתחה ירידה משמעותית בטסטוסטרון לאחר 20 שבועות על דיאטה מוגבלת. המכונים הלאומיים של משרד הבריאות של תוספי התזונה מפרט מספר מקורות מזון של אבץ. NIH מפרט את המאכלים האלה כמקורות הראשונים של אבץ תזונתי: צדפות, בשר בקר, סרטן מלך אלסקה וכתף חזיר. צדפות, אשר נהנו מזה זמן רב כמו aphrodisiac, יש בממוצע רק מעל 76 מ”ג של אבץ למנה. בעוד קטניות ודגנים מלאים מכילים גם אבץ, ה- NIH מציין כי הם גבוהים ב phytates, אשר נקשר אבץ בגוף והוא יכול למנוע את ספיגתו.עוד מינרל כי היה קשור באופן מוחלט טסטוסטרון, לפחות חולדות, הוא סלניום . דו”ח שפורסם ב “Journal of פוריות פוריות” במארס 1996 מצא כי חולדות ניזון דיאטה חסר סלניום איבד תפקוד האשכים ואת הפוריות היה רמות טסטוסטרון נמוכות יותר.

בשלב זה, ויטמין D נראה רק ויטמין כי כבר הוכח בבירור להיות קשור טסטוסטרון. מחקר שפורסם בגיליון אוגוסט 2010 של “אנדוקרינולוגיה קלינית (אוקספורד)”, עולה כי גברים עם רמות מספיקות של ויטמין D היו גם רמות גבוהות יותר של טסטוסטרון מאשר גברים עם רמות מספיקות של ויטמין ויטמין D מיוצר בגוף האדם כאשר יש חשיפה נאותה לשמש, וכמה מזונות כגון חלב הוסיפו ויטמין D – תוויות לבדוק כדי להיות בטוח.

כמו תמיד, תזונה מאוזנת היטב לבריאות טובה הכוללת היא בחירה נבונה. אם יש לך חששות לגבי רמת הטסטוסטרון שלך או רוצה להשלים את התזונה שלך עם חומרים מזינים בודדים כמו אבץ, הקפד לדבר עם הרופא המטפל שלך.

טסטוסטרון

מינרלים וטסטוסטרון

ויטמינים וטסטוסטרון

אכילה נכונה