להגדיר נשימה פרדוקסלית

קחו נשימה עמוקה והבחנתי כי החזה מתרחב כאשר אתם ממלאים את הריאות באוויר. נשימה פרדוקסלית מתארת ​​תנועת חזה לא תקינה, כאשר החזה נע פנימה פנימה בזמן שאיפה ולא כלפי חוץ. זו תנועה חריגה פוגעת ביכולת לשאוף ביעילות, הגבלת כמות החמצן אתה יכול לקחת את רמות החמצן בדם ירידה ברמות דו תחמוצת הפחמן להגדיל, כי זה תוצר לוואי מטבולי לא ניתן לנשוף כראוי. סוגים שונים של בעיות רפואיות יכול להוביל נשימה פרדוקסלית על ידי הפרעה היבטים שונים של מכניקה של נשימה רגילה.

מכניקה עקיפה

אם דרכי הנשימה שלך חוסמות באופן חלקי או מלא, קשה לריאות שלך להזיז אוויר פנימה והחוצה. כאשר אתה מנסה לנשום, הסרעפת שלך – השריר העיקרי של נשימה – מוריד, מנסה לנפח את הריאות. אם האוויר לא יכול לעבור על ידי חסימה בדרכי הנשימה שלך, הקיר החזה שלך נע פנימה ולא כלפי חוץ. זה יכול להתרחש דום נשימה בשינה חסימתית, כאשר הרקמות הרכות של הגרון לחסום את דרכי הנשימה. מכניקה זהה להתרחש עם חסימה עקב אובייקט זר. תנועה פרדוקסלית זו שכיחה גם במחלת ריאות חסימתית כרונית בשלבים סופיים עקב זרימת אוויר ירודה וחולשת שרירי הנשימה.

שיבוש מכני של חזה קיר

נשימה פרדוקסלית עשויה להיות קשורה גם לטראומה, כגון תאונת רכב. החזה פלייל תוצאות כאשר קטע של הצלעות נפרד משאר החזה הקיר, כפי שקורה כאשר צלעות כמה שבורים. החלק המופרד אינו מתרחב עם שאר החזה בעת שאיפתו. במקום זאת, הוא נמשך פנימה, אשר משפיע לרעה על היכולת שלך לנשום בדרך כלל. A pneumothorax, או ריאה מכווצת, לעתים קרובות מתרחשת גם כתוצאה מפציעה או טראומה. האוויר דולף לתוך האזור שבין דופן החזה לבין הריאה, גורם לקריסה של החלק הנגוע של הריאה. דפוס נשימה פרדוקסלי לעיתים קרובות תוצאות.

בעיות עצב

הדיאפרגמה שלך נמצאת מתחת לריאות ומפרידה את חלל החזה מהבטן. הצירים השריריים של הסרעפת נשלטים על ידי עצב הפרניקה. בדרך כלל, הדיאפרגמה חוזרת ומשתטפת על שאיפה. זה גורם הבטן להתרחב החוצה כמו הריאות שלך למלא באוויר. כאשר העצב הפרני פגום או נכשל לעבוד כראוי בגלל מצב רפואי, הסרעפת היא משותקת תוצאות נשימה פרדוקסלית. עם דיאפרגמה משותקת, הבטן שלך חוזר פנימה במהלך שאיפה. הגורמים האפשריים של דיאפרגמה משותקת כוללים פציעות בעמוד השדרה, סרטן ריאה, טרשת נפוצה וניוון שרירים.

מחפש תשומת לב רפואית

הפרעה של דפוסי נשימה נורמליים הנגרמת על ידי נשימה פרדוקסלית יכולה להיות מאיימת על החיים. אם אתם חשים נשימה פרדוקסלית או חושדים כי יש לכם דום נשימה בשינה, ראו את הרופא מיד. תשומת לב דחופה יש צורך אם אתה מאמין שיש לך החזה flail או pneumothorax. אם חפץ זר חוסם את דרכי הנשימה, התקשר 911 ויש מישהו לנסות את תמרון היימליך כדי לסלק את החסימה.