היתרונות של נתרן butyrate

נתרן בוטיראט הוא מלח הנתרן של חומצה בוטירית, שהיא חומצת שומן קצרה. זהו תוצר לוואי טבעי של התסיסה של סיבים תזונתיים במעי הגס. כמה מחקרים המבוססים על בעלי חיים מראים כי נטילת בוטיראט נתרן כתוספת עשויה לשחזר את אובדן הזיכרון ואת ליקוי קוגניטיבי אצל אלו עם מחלת אלצהיימר או צורות אחרות של סניליות. עם זאת, נדרש מחקר אנושי הרבה יותר לפני שניתן יהיה לקבל המלצות ספציפיות. נכון לעכשיו, נתרן butyrate אינו נחשב חלק משטר טיפול רפואי אורתודוקסי עבור מחלת אלצהיימר. להתייעץ עם הרופא או נוירולוג לפני הניסוי עם תוספי נתרן butyrate.

נתרן בוטיראט

בוטיראט היא חומצת שומן המיוצרת על ידי תסיסה חיידקית אנאירובית של סיבים תזונתיים, כגון תאית, במעי הגס. זה יכול לשלב עם נתרן כדי ליצור מלח זה נקרא butyrate נתרן. הפונקציה הטבעית של בוטיראט במעי הגס שלך אינה מובנת במלואה, אך היא פועלת כמסיר רעלים רב עוצמה של אמוניה ונוירוטוקסינים והיא מעודדת היווצרות חיידקים “ידידותיים” או סימביוטים במערכת העיכול, על פי הספר “ביוכימיה אנושית”. הוצע כי butyrate עשוי גם לעכב את התפתחות סרטן המעי הגס, למרות מחקר אנושי חסר.

מחקר

מחקר על יונקים עולה כי בוטיראט הנתרן יכול לשנות ביטוי גנטי בתאים ולעצור התפשטות תאים על ידי עיכוב מפל אש האנזים המכונה HDAC, על פי מחקר שפורסם במהדורה 2003 של כתב העת של התזונה. נתרן butyrate הוא המעכב HDAC הנפוץ ביותר כי זה נוצר בקלות במעי הגס על ידי תסיסה של סיבים. נראה כי יש השפעות בולטות במיוחד על הלבלב, הכבד ותאי המוח. במחקר שפורסם במהדורת 2011 של כתב העת Journal of Alzheimer’s Disease, נתרן בוטיראט נמצא כדי לשפר את תפקוד הזיכרון במודל של מחלת אלצהיימר כאשר הוא מנוהל בשלב מתקדם של המחלה.

משמעויות

בגלל butyrate נתרן הוא מסוגל לגרום למעצר מחזור התא בתאים סרטניים שונים ולשפר זיכרון תפקוד קוגניטיבי במחקרים בבעלי חיים, יש תקווה כי ניתן להשתמש בו בצורה משלימה כדי לעזור לאנשים להילחם בסרטן ומחלת אלצהיימר. המחקר גם מצביע על כך שאכילת דיאטה עשירה בסיבים עשויה להיות חשובה אף יותר ממה שחשבו קודם לכן בגלל נתרן בוטיראט המופק באופן טבעי במעי הגס.

זהירות

למרות שהמחקר המבוסס על בעלי חיים מבטיח מאוד, לא ניתן לקבל המלצות אתיות עבור תוספי בוטיראט נתרן. אנשים עם סרטן או צורות שונות של סניליות מומלץ להתייעץ עם הרופאים שלהם לפני היציאה לכל משטר תוספת. עם זאת, מכיוון שרוב האנשים לא אוכלים מספיק סיבים, כולל יותר סיבים בתזונה שלך היא בדרך כלל אסטרטגיה בטוחה ומועילה.